GPHG 2022: Αυτοί είναι οι μεγάλοι νικητές των Όσκαρ της Ωρολογοποιίας

Στην λαμπερή τελετή των βραβείων Grand Prix d’Horlogerie de Genève, οι ανεξάρτητοι ωρολογοποιοί έλαμψαν για ακόμη μια χρονιά. Σας παρουσιάζουμε αναλυτικά την λίστα με τα 21 βραβεία. 

Η 22η τελετή απονομής των βραβείων του Grand Prix d’Horlogerie de Genève, πραγματοποιήθηκε χθες το απόγευμα στο Théâtre du Léman στη Γενεύη. Η GPHG Academy – που απαρτίζεται από 650 προσωπικότητες που ανήκουν στον τομέα παγκοσμίως – και η κριτική επιτροπή του 2022 υπό την προεδρία του Nick Foulkes επιβράβρευσαν την αριστεία και την τεχνογνωσία αποδίδοντας 21 βραβεία, συμπεριλαμβανομένης της διάκρισης “Best-in-show” Grand Prix “Aiguille d’Or”, που φέτος κέρδισε η MB&F με το Legacy Machine Sequential Evo.

Akrivia, Bulgari, Grand Seiko, Ferdinand Berthoud, Grönefeld, H. Moser & Cie, Hermès, Krayon, M.A.D. Editions, Parmigiani Fleurier, Sylvain Pinaud, TAG Heuer, Trilobe, Tudor, Van Cleef & Arpels και Voutilainen τιμήθηκαν επίσης με ένα από τα περίφημα βραβεία. Το Ειδικό Βραβείο της Κριτικής Επιτροπής, το οποίο βραβεύει μια βασική προσωπικότητα ή θεσμό στον κόσμο της Ωρολογοποιίας, αποδόθηκε φέτος στον François Junod, κατασκευαστή αυτοματισμών και γλύπτη.

Πιο συγκεκριμένα, σε κάθε κατηγορία βραβεύτηκαν τα παρακάτω ρολόγια:

 

 

“Aiguille d’Or” Grand Prix

MB&F, Legacy Machine Sequential Evo

Το βραβείο παρέλαβε ο Maximilian Büsser, ιδιοκτήτης και καλλιτεχνικός διευθυντής της MB&F.

 

 

Ladies’ Watch Prize

Parmigiani Fleurier, Tonda PF Automatic

Το βραβείο παρέλαβε ο Guido Terreni, CEO της Parmigiani Fleurier.

 

Ladies’ Complication Watch Prize

Hermès, Arceau Le temps voyageur

Το βραβείο παρέλαβε ο Laurent Dordet, CEO της Hermès Horloger.

 

Men’s Watch Prize

Akrivia, Chronomètre Contemporain II

Το βραβείο παρέλαβε ο Rexhep Rexhepi, ωρολογοποιός και ιδρυτής της Akrivia

 

Men’s Complication Watch Prize

Hermès, Arceau Le temps voyageur

Το βραβείο παρέλαβε ο Laurent Dordet, CEO της Hermès Horloger.

 

Iconic Watch Prize

TAG Heuer, Monaco X Gulf

Το βραβείο παρέλαβε ο Frédéric Arnault, CEO της TAG Heuer.

 

Tourbillon Watch Prize

H. Moser & Cie, Pioneer Cylindrical Tourbillon Skeleton

Το βραβείο παρέλαβαν οι Édouard και Bertrand Meylan, ιδιοκτήτες της H. Moser & Cie.

Calendar and Astronomy Watch Prize

Krayon, Anywhere

Το βραβείο παρέλαβε ο Rémi Maillat, ιδρυτής της Krayon.

Mechanical Exception Watch Prize

Ferdinand Berthoud, FB 2RSM.2-1

Το βραβείο παρέλαβε ο Karl-Friedrich Scheufele, Πρόεδρος της Ferdinand Berthoud.

 

Chronograph Watch Prize

Grönefeld, 1941 Grönograaf Tantalum

Το βραβείο παρέλαβαν οι Bart και Tim Grönefeld, συνιδρυτές της Grönefeld.

 

Diver’s Watch Prize

Tudor, Pelagos FXD

Το βραβείο παρέλαβε ο Christophe Chevalier, Διευθυντής Δημοσίων Σχέσεων της Tudor.

Jewellery Watch Prize

Bulgari, Serpenti Misteriosi High Jewellery

Το βραβείο παρέλαβε ο Antoine Pin, CEO του Watch division της Bulgari.

 

Artistic Crafts Watch Prize

Voutilainen, Ji-Ku

Το βραβείο παρέλαβε ο Kari Voutilainen, ιδιοκτήτης και ωρολογοποιός της Voutilainen.

 

“Petite Aiguille” Prize

Trilobe, Nuit Fantastique Dune Edition

Το βραβείο παρέλαβαν η Volcy Bloch, CEO της Trilobe και ο Gautier Massonneau, ιδρυτής και Καλλιτεχνικός Διευθυντής της Trilobe.

 

Challenge Watch Prize

M.A.D. Editions, M.A.D.1 Red

Το βραβείο παρέλαβε ο Maximilian Büsser, ιδιοκτήτης και καλλιτεχνικός διευθυντής της MB&F.

Mechanical Clock Prize

Van Cleef & Arpels, Fontaine Aux Oiseaux automaton

Το βραβείο παρέλαβε ο Eric de Rocquigny, International Operations & Métiers Director της Van Cleef & Arpels.

 

Innovation Prize

Van Cleef & Arpels, Lady Arpels Heures Florales Cerisier watch

Το βραβείο παρέλαβε ο Eric de Rocquigny, International Operations & Métiers Director της Van Cleef & Arpels.

Audacity Prize

Bulgari, Octo Finissimo Ultra 10th Anniversary

Το βραβείο παρέλαβε ο Jean-Christophe Babin, CEO του Bulgari Group.

 

Chronometry Prize

Grand Seiko, Kodo Constant-force Tourbillon

Το βραβείο παρέλαβαν οι Akio Naito, Πρόεδρος του Seiko Watch Corporation και ο Takuma Kawauchiya, σχεδιαστής μηχανισμών για τη Grand Seikο.

“Horological Revelation” Prize

Sylvain Pinaud, Origine

 

Special Jury Prize

François Junod, automaton-maker and sculptor

 

Μείνετε συντονισμένοι για περισσότερα νέα σχετικά με τα βραβεία.

The premium watch magazine

More Stories
Baume et Mercier Clifton 2014 preview