Μια πανέμορφη έκπληξη για το γυναικείο κοινό του είχε ο οίκος στο φετινό Σαλόνι της Γενεύης. Ανάμεσα στα νέα jewellery και métiers d’art μοντέλα του, παρουσίασε και μια ολοκαίνουργια συλλογή γυναικείων ρολογιών, που ονομάζεται Hypnose. Χαρακτηριστικό στοιχείο της είναι η οβάλ κάσα από λευκό ή ροζ χρυσό, η οποία συντίθεται από επάλληλους δακτυλίους, με ή χωρίς brilliant-cut διαμάντια ή με επικάλυψη μαύρης λάκας. Η συλλογή περιλαμβάνει δέκα μοντέλα, πέντε small και πέντε large, των οποίων το καντράν είναι χρώματος silver ή pavé με διαμάντια κοπής brilliant. Λειτουργούν με μηχανισμό quartz και φοράνε μαύρο λουράκι από δέρμα αλιγάτορα ή μπρασελέ full pavé με διαμάντια.
![](https://www.chronosplus.gr/wp-content/uploads/2016/04/SIHH-2016-H-νέα-γυναικεία-συλλογή-της-Cartier-770x339.jpg)